مدیریت و موفقیت در بازاریابی


بازاریابی و اجرای برنامه های تجاری بدون شناخت نحوه انجام کار، سرانجام خوبی در پی نخواهد داشت. مدیران باید تمام معیارهایی که منجر به موفقیت می شود را شناسایی و بررسی کنند.

قبل از شروع به بازرایابی باید موارد زیر را در نظر گرفت:

 • آگاهی از وضعیت رقبا
 • تعیین نتایج مورد انتظار و منابع مورد نیاز برای رسیدن به آن ها
 • تعیین معیارهای موفقیت و فاکتورهای متناسب با آن اهداف

عدم تشخیص فاکتورهای مهم پیشرفت و یا ردیابی آنها، احتمال ریسک را در تجارت بالا می برد. با کمک معیارهای دقیق و منطقی می توان روش کار مناسب را تشخیص داد و برای رسیدن به اهداف برنامه ریزی کرد. به این ترتیب نیرو و تلاش افراد متمرکز می شود و ضریب اشتباهات پایین می آید. مسئله مهم دیگر آن است که ایجاد معیارها و ردیابی نتیجه ها نقش مثبتی در توجیه مدیران دارد و باعث صرفه جویی در هزینه های شرکت خواهد شد.

تعریف معیار (metric): برای درک بهتر معنای این کلمه اصطلاحات زیر را تعریف می کنیم:

مقادیر اندازه گیری شده: مجموعه مقادیر به دست آمده طی یک بررسی مانند اعداد و ارقام، نسبت ها و درصدهای مربوط به یک شرکت.

معیارها: نکات قابل اندازه گیری برای تشخیص درجه نزدیکی به اهداف.

سه مفهوم برای انتخاب معیارهای بازاریابی:

برای شناسایی فاکتورهای موفقیت و معیارهای اندازه گیری آن ابتدا باید درک درستی از اهداف شرکت خود داشته باشید. شرکت تازه تاسیسی که به دنبال وارد کردن جنس خود به بازار است مسلماٌ اهداف متفاوتی نسبت به شرکت بزرگی دارد که می خواهد روابط نزدیک تری با مشتریان خود برقرار نماید.

انتخاب معیارهای سنجش عملکرد بازاریابی باید موارد زیر را در پی داشته باشند:

 • جذب مشتری
 • حفظ مشتری
 • کسب درآمد

بدون مشتری، نه درآمدی وجود دارد و نه تجارتی! پس اولین قدم، ایجاد تشکیلات جذب مشتری می باشد. جذب مشتری شرکت را برای بالا بردن حجم کارهای تجاری خود تقویت خواهد کرد.

البته بازاریابی انتهای کار فروش نیست بلکه در این بخش به مشتری آگاهی داده می شود و سعی بر آن است که توجه مشتری به مسئله مورد نظر معطوف شود. معیارهایی که نشان دهنده موفقیت در بازار هستند عبارتند از:

 • سرعت افزایش مشتریان
 • درصد انتخاب محصول از میان محصولات مشابه
 • درجه معروفیت و شهرت
 • وسعت توزیع

دومین وظیفه بخش بازاریابی حفظ مشتریان فعلی شرکت و افزایش و فعال کردن هر چه بیشتر آنهاست. این بخش از کار ممکن است قدری مشکل تر باشد و نیاز به سرمایه گذاری داشته باشد زیرا مشتریانی که به سختی از این در وارد شده اند، به آسانی از در دیگر خارج می شوند!

مشکلات و مسائل زیادی وجود دارند که قدرت شما را در این بخش محدود می کنند. اما معیارهای زیر شما را برای اندازه گیری عملکرد شرکت در حفظ مشتری یاری می کند:

 • میزان فروش های دائمی و مقطعی
 • تعداد مشتریان تازه جذب شده
 • میزان وفاداری و دفاع مشتریان از شما
 • تعداد مشتریان
 • سرعت رشد فروش

بازاریابان حرفه ای برای بالا بردن درآمدها و حضور در بازار از معیارهای زیر کمک می گیرند:

 • تعداد طرفداران محصولات شرکت
 • مشتریان با ارزش
 • میزان سود
 • درصد مقبولیت محصولات جدید شرکت

کار کردن بدون معیار مانند راه رفتن با چشمان بسته است. اما نکته مهم این است که این معیارها در اثر گذشت زمان قابل تغییرند. رقبای شما ممکن است به شاخص ها و رکوردهای بالاتری دست یابند و معیارهای شما دیگر قابل قبول نباشند. با رشد شرکت و بازار کار، بازاریابان نیز باید بررسی مجددی روی معیارهای خود انجام دهند و آن ها را با اهداف جدید سازگار کنند بعضی از معیارها کهنه می شوند و روشها و معیارهای جدیدی برای اندازه گیری به وحود می آیند.

مهمترین اصل در بازاریابی دسترسی به مشتریان و عموم مخاطبان در هر زمان و مکان است. بنابراین سامانه پیامک با امکاناتی که برای ارسال انبوه در اختیار شما قرار میدهد، گزینه بسیار مناسبی برای گسترش فعالیت بازاریابی شما خواهد بود.

تبلیغات: یکی از روشهایی که میتوانید برند و محصول خود را به مشتریان معرفی کنید، ارسال اس ام اس تبلیغاتی قبل از افتتاح موسسه ویا معرفی خدمت و محصول جدید قبل از ورود به بازار است!

اطلاع رسانی: از آنجایی که تلفن همراه، وسیله ای است که همیشه همراه افراد می باشد، بهترین وسیله برای ارسال وقایع روزانه است. همچنین می توانید مشتریان خود را از مزایا وموارد استفاده محصول ویا خدمات خود آگاه سازید.

صرفه جویی در اتلاف وقت: یکی از راههایی که مشتریان استقبال زیادی از آن میکنند، خرید محصول بدون حضور در محل، از طریق پیامک است. برای مثال، بااستفاده از منشی پیامک سیمرغ مراحل خرید خود را کدبندی میکنید و مخاطبان باارسال کد مورد نظر و بدون هزنه وارد مرحله بعد می گردند.

روابط عمومی: مردم علاقه مندند اطلاعاتی راجع به خود دریافت خود دریافت کنند ویا درباره برخی مسائل به آنها یادآوری هایی شود. با توجه به اطلاعات شخصی ای که افراد در این موسسه پر میکنند همواره اطلاعات و مطالبی که برای ان فرد مهم است را برای او پیامک کنید.

همچنین برای مشتریان خود که نسبت به آنها شناخت دارید و تاحدی توانسته اید اطمینان آنها را بدست آورید، پیام کوتاه ارسال کنید و درکنار کم کردن نقاط ضعف خود، سعی کنید اطمینان آنها را بیش از پیش جلب و صمیمیت دوطرفه بین خودتان و آنها را تقویت کنید.

 

سیمرغ اس ام اس ارائه دهنده خدمات مبتنی بر پیام کوتاه و پیام های تبلیغاتی و پیام صوتی در سراسر کشور با پایین ترین تعرفه و حرفه ای ترین پنل های کاربری و نمایندگی آماده خدمت رسانی می باشد. سامانه پیام کوتاه سیمرغ  دارای بانک شماره قدرتمند از کل کشور به تفکیک استان، شهر، کدپستی، جنسیت، رده سنی، همرا اول، ایرانسل، بانک مشاغل و... می باشد.

"با تبلیغات پیامکی بهتر دیده شوید"     

باما تماس بگیرید

017-32229441

www.simorghsms.com

 

عناوین مرتبط:برچسب ها: مدیریت و موفقیت در بازاریابی موفقیت در بازاریابی مدیریت بازاریابی معیارهای سنجش عملکرد بازاریابی موفقیت در بازار سامانه پیامک ارسال انبوه اس ام اس تبلیغاتی ارسال اس ام اس اس ام اس منشی پیامک پیام کوتاه پیام های تبلیغاتی پنل کاربری نمایندگی سامانه پیام کوتاه بانک شماره پیام صوتی بانک مشاغل تبلیغات پیامکی